Zapraszamy na pierwszą po wakacjach prelekcję PTMA Szczecin. Po raz pierwszy porozmawiamy na niezywkle ciekawy temat terraformacji, nie tylko Marsa.
Całonocne planety, koniunkcje, Międzynarodowa Stacja Kosmiczna prawie przez cały wrzesień i półcieniowe zaćmienie Księżyca
Coraz dłuższe noce, widoczne wszystkie planety, Trójkąt Letni i hit lata czyli Perseidy.
W Szczecinie pierwszy dzień lipca rozpocznie się o godzinie 04:38, a zakończy o 21:33....
Prelegentka opowie o astrofizyce eksperymentalnej, wyjaśniając cele naukowe i sposób działania teleskopów w różnych zakresach spektrum elektromagnetycznego.
Historia badań nad promieniowaniem sięga XIX wieku, naukowcy tamtej epoki niemal po omacku zagłębiali się w tę zupełnie nową gałąź nauki często wywracając do góry nogami to jak do tej pory pojmowaliśmy materię.
Wysoka aktywność Słońca sprzyjająca powstawaniu zorzy, obłoki srebrzyste, ciekawe asteryzmy gwiazd.
Prelegent opowie o misji TESS oraz TESS Follow-up Observing Program, w szczególności, jak wyglądają naziemne obserwacje fotometryczne tychże obiektów. Pokaże również, jak amatorzy mogą brać czynny udział w astronomii egzoplanet.
Fizyka kwantowa okazała się działem, który sparaliżował nasze umysły. Zagadkowa, zdumiewająca i szalona, zachwiała dotychczasowe wyobrażenia o otaczającej nas rzeczywistości oraz, bez żadnych konwenansów, wprowadziła w stan wszechogarniającego zagubienia.
Nadchodzą białe noce. Mimo to niebo oferuje nam wiele ciekawych obiektów i zjawisk do obejrzenia.
Podczas seminarium odbędą się cztery prelekcje prowadzone przez praktyków oraz popularyzatorów nauki. Dodatkowo, uczestnicy będą mieli okazję uczestniczyć w pokazie Planetarium Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie.
Dzięki obserwacjom Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba dokonuje się niezwykła rewolucja w astronomii. Teleskop dostarcza materiał obserwacyjny, który przekracza nasze wyobrażenia!
W Prima Aprilis Słońce wzejdzie nad Szczecinem o godzinie 6:32, a zajdzie o 19:38. Natomiast 30 kwietnia dzień rozpocznie się o 5:27, a zakończy o 20:30 i będzie trwał już ponad 15 godzin!
Astronawigacją nazywamy "sztukę" prowadzenia statku przy pomocy obserwacji gwiazd, planet, Słońca, Księżyca. Rozpoczynamy cykl prelekcji na ten temat w wykonaniu Kpt. ż.w. inż. Waldemara Murawskiego
Ogłoszono rezultaty 67. Olimpiady Astronomicznej. Triumfatorem został Piotr Jędrzejczyk z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, wśród laureatów znaleźli się uczniowie szczecińskiej "trzynastki"!
Jak zmieniła się technika oraz technologia szukania pozaziemskiego życia Czy udało nam się odkryć jakiekolwiek oznaki kosmicznych cywilizacji?
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny to 11 Wydziałów i mnóstwo ciekawych kierunków studiów. 6-7 marca otwierają swoje drzwi dla wszystkich chętnych uczniów szkół ponadpodstawowych.
Gwiazdy, gwiazdozbiory, planety. Księżyc - atrakcje nocnego nieba nad Szczecinem w marcu.
Podczas prelekcji wybrzmią historie 10 wspaniałych kobiecych umysłów, o których historia astronomii nie zapomniała. Od Hypatii z Aleksandrii do współczesnych kobiet, zajmujących się nauką profesjonalnie.
Wyjątkowe obiekty astrofizyczne o niewielu znanych nam cechach makroskopowych i nieznanych mikroskopowych, a to wszystko podsycone słynnym paradoksem informacyjnym.
Idzie wiosna? Z każdym dniem będzie to widać coraz wyraźniej, mimo że mamy dopiero luty. Gwiazdozbiory wiosenne powoli zastępują te zimowe.
Skład chemiczny konkrecji polimetalicznych stwarza szanse na pozyskiwanie ich jako surowców
niezbędnych dla zrównoważonej gospodarki opartej na odnawialnych źródłach energii.
niezbędnych dla zrównoważonej gospodarki opartej na odnawialnych źródłach energii.
Nie wiesz na co przekazać 1% Twojego podatku? Mamy doskonałą propozycję. Pomóż nam stworzyć astronomiczny program edukacyjny dla Szczecina.