Około 53 lat temu amerykańska sonda Mariner 9 zaczęła okrążać Marsa, zostając jego pierwszym sztucznym satelitą. Dzisiaj Mars jest najczęściej, poza Ziemią, badaną przez sondy kosmiczne planetą w Układzie Słonecznym.
W marcu 2025 niebo nad Szczecinem zachwyci miłośników astronomii wyjątkowymi zjawiskami, takimi jak częściowe zaćmienie Słońca i Księżyca oraz spektakularne koniunkcje planet. Dłuższe dni i bezchmurne noce stworzą idealne warunki do obserwacji gwiazdozbiorów i przelotów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Na wykładzie przedstawiona zostanie krótka historia eksploracji kosmosu, aktualne oraz przygotowywane misje kosmiczne, a także bardzo odległe plany i zamierzenia.
Nie wiesz na co przekazać 1,5% Twojego podatku? Mamy doskonałą propozycję. Pomóż nam stworzyć astronomiczny program edukacyjny dla Szczecina.
Niemal wszystkie planety jednocześnie widoczne na niebie, rzadkie koniunkcje czyli piękne zimowe niebo.
Badanie kosmosu dla amatorów na niwie nauki obywatelskiej jest możliwe dzięki zaawansowanym programom na portalu Zooniverse.
Jak wyobrażano sobie podróż na Księżyc, zanim człowiek postawił na nim pierwszy krok? Od literackich wizji Juliusza Verne’a, przez magiczne obrazy Georges’a Mélièsa, po naukowe inspiracje Fritza Langa – fascynujący świat marzeń o podboju Srebrnego Globu.
Ostatni wpis w jubileuszowym dla PTMA Szczecin roku i małe podsumowanie naszych działań w ostatnich 12 miesiącach.
Bliskie koniunkcje planet z Księżycem, piękne zimowe niebo z Orionem na czele, ISS i Kwadrantydy...
Jak mogłoby wyglądać życie w warunkach ekstremalnych dla człowieka i czy organizmy żywe mogą się w tak...
Serdecznie zapraszamy na prelekcję zatytułowaną "Fascynujący świat gwiazd zmiennych", którą poprowadzi Tadeusz Smela – doświadczony astrofotograf, wieloletni obserwator i odkrywca gwiazd zmiennych, pierwszy prezes PTMA Szczecin po reaktywacji w 2014 roku.
Jowisz, Mars, Wenus, aktywny rój meteorów - Geminidy, piękny Orion i sporo przelotów Stacji Kosmicznej nad Szczecinem.
Wszechświat jest jak gąbka. Składa się z włókien galaktycznych pomiędzy którymi jest przeraźliwie pusty.
Jesień to doskonały czas do obserwacji bliskich nam Galaktyk. Na tegorocznym listopadowym niebie zobaczymy też większość planet.
Odnalezienie meteorytu nie jest jednak proste. W tym celu, w różnych zakątkach świata - a także w Polsce - powstały sieci bolidowe, które rejestrują przeloty jasnych meteorów i pozwalają wyznaczyć obszar poszukiwań.
Najdłuższy miesiąc w roku., obrączkowe zaćmienie Słońca, planety, ciekawe gwaiazdozbiory i kometa...
Pełen kosmicznych wydarzeń październik - wydarzenie organizowane przez stowarzyszenie Iskry Nauki przy naszym współudziale - w całym Szczecinie!
Od lat wraz z człowiekiem, na orbitę podróżują inne organizmy, od roślin, przez ssaki, gryzonie, insekty i mikroby. Jakie życie oprócz nas znajduje się na stacjach kosmicznych? Jak inne gatunki radzą sobie z kosmosem?
Zapraszamy na pierwszą po wakacjach prelekcję PTMA Szczecin. Po raz pierwszy porozmawiamy na niezywkle ciekawy temat terraformacji, nie tylko Marsa.
Całonocne planety, koniunkcje, Międzynarodowa Stacja Kosmiczna prawie przez cały wrzesień i półcieniowe zaćmienie Księżyca
Coraz dłuższe noce, widoczne wszystkie planety, Trójkąt Letni i hit lata czyli Perseidy.
W Szczecinie pierwszy dzień lipca rozpocznie się o godzinie 04:38, a zakończy o 21:33....
Prelegentka opowie o astrofizyce eksperymentalnej, wyjaśniając cele naukowe i sposób działania teleskopów w różnych zakresach spektrum elektromagnetycznego.
Historia badań nad promieniowaniem sięga XIX wieku, naukowcy tamtej epoki niemal po omacku zagłębiali się w tę zupełnie nową gałąź nauki często wywracając do góry nogami to jak do tej pory pojmowaliśmy materię.