Na prelekcji zagłębimy się w te fascynujące pytania, odkrywając, jak współczesna nauka stara się odpowiedzieć na odwieczną zagadkę życia poza Ziemią.
Krzysztof Zieliński, młody pasjonat astronomii z PTMA Szczecin i laureat OM SA, opowie o odkryciu nowej gwiazdy zmiennej oraz wynikach jej obserwacji prowadzonych m.in. z użyciem teleskopów ROLAND, TESS i Gemini-North.
W piątek, 30 maja, przedstawiciele szczecińskiego oddziału PTMA Szczecin wzięli udział w festynie charytatywnym zorganizowanym na rzecz 10-letniego Wojtka Rajskiego-Sajkowskiego.
Czerwiec to okres najkrótszych nocy i najdłuższych dni. To również czas kiedy możemy wypatrywać obłoków srebrzystych na północnym niebie
W czerwcu 2025 roku w Planetarium w Pradze odbędzie się międzynarodowe spotkanie poświęcone solarygrafii — unikalnej technice fotograficznej łączącej elementy sztuki, nauki i astrofotografii.
Nowe władze szczecińskiego oddziału wybrane!
Zapraszamy do obejrzenia relacji z wyjątkowej wyprawy członków PTMA Szczecin na wyspę La Palma, która odbyła się w marcu 2025 roku.
This content is restricted.
Zapraszamy na relację z wycieczki ekipy PTMA Szczecin na najbardziej astronomiczną wyspę w tej części świata – La Palmę.
Pierwszego maja w Szczecinie i okolicach Słońce wzejdzie o 5:25, a zajdzie o 20:32....
W kwietniu na niebie czekają nas fascynujące zjawiska astronomiczne – pełnia Księżyca w największej odległości od Ziemi, bliskie spotkania Srebrnego Globu z planetami, zakrycie Plejad, maksimum roju meteorów Lirydów oraz przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Około 53 lat temu amerykańska sonda Mariner 9 zaczęła okrążać Marsa, zostając jego pierwszym sztucznym satelitą. Dzisiaj Mars jest najczęściej, poza Ziemią, badaną przez sondy kosmiczne planetą w Układzie Słonecznym.
W marcu 2025 niebo nad Szczecinem zachwyci miłośników astronomii wyjątkowymi zjawiskami, takimi jak częściowe zaćmienie Słońca i Księżyca oraz spektakularne koniunkcje planet. Dłuższe dni i bezchmurne noce stworzą idealne warunki do obserwacji gwiazdozbiorów i przelotów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Na wykładzie przedstawiona zostanie krótka historia eksploracji kosmosu, aktualne oraz przygotowywane misje kosmiczne, a także bardzo odległe plany i zamierzenia.
Nie wiesz na co przekazać 1,5% Twojego podatku? Mamy doskonałą propozycję. Pomóż nam stworzyć astronomiczny program edukacyjny dla Szczecina.
Niemal wszystkie planety jednocześnie widoczne na niebie, rzadkie koniunkcje czyli piękne zimowe niebo.
Badanie kosmosu dla amatorów na niwie nauki obywatelskiej jest możliwe dzięki zaawansowanym programom na portalu Zooniverse.
Jak wyobrażano sobie podróż na Księżyc, zanim człowiek postawił na nim pierwszy krok? Od literackich wizji Juliusza Verne’a, przez magiczne obrazy Georges’a Mélièsa, po naukowe inspiracje Fritza Langa – fascynujący świat marzeń o podboju Srebrnego Globu.
Ostatni wpis w jubileuszowym dla PTMA Szczecin roku i małe podsumowanie naszych działań w ostatnich 12 miesiącach.
Bliskie koniunkcje planet z Księżycem, piękne zimowe niebo z Orionem na czele, ISS i Kwadrantydy...
Jak mogłoby wyglądać życie w warunkach ekstremalnych dla człowieka i czy organizmy żywe mogą się w tak...
Serdecznie zapraszamy na prelekcję zatytułowaną "Fascynujący świat gwiazd zmiennych", którą poprowadzi Tadeusz Smela – doświadczony astrofotograf, wieloletni obserwator i odkrywca gwiazd zmiennych, pierwszy prezes PTMA Szczecin po reaktywacji w 2014 roku.
Jowisz, Mars, Wenus, aktywny rój meteorów - Geminidy, piękny Orion i sporo przelotów Stacji Kosmicznej nad Szczecinem.
Wszechświat jest jak gąbka. Składa się z włókien galaktycznych pomiędzy którymi jest przeraźliwie pusty.