Serdecznie zapraszamy na prelekcję zatytułowaną "Fascynujący świat gwiazd zmiennych", którą poprowadzi Tadeusz Smela – doświadczony astrofotograf, wieloletni obserwator i odkrywca gwiazd zmiennych, pierwszy prezes PTMA Szczecin po reaktywacji w 2014 roku.
Jowisz, Mars, Wenus, aktywny rój meteorów - Geminidy, piękny Orion i sporo przelotów Stacji Kosmicznej nad Szczecinem.
Wszechświat jest jak gąbka. Składa się z włókien galaktycznych pomiędzy którymi jest przeraźliwie pusty.
Jesień to doskonały czas do obserwacji bliskich nam Galaktyk. Na tegorocznym listopadowym niebie zobaczymy też większość planet.
Odnalezienie meteorytu nie jest jednak proste. W tym celu, w różnych zakątkach świata - a także w Polsce - powstały sieci bolidowe, które rejestrują przeloty jasnych meteorów i pozwalają wyznaczyć obszar poszukiwań.
Najdłuższy miesiąc w roku., obrączkowe zaćmienie Słońca, planety, ciekawe gwaiazdozbiory i kometa...
Pełen kosmicznych wydarzeń październik - wydarzenie organizowane przez stowarzyszenie Iskry Nauki przy naszym współudziale - w całym Szczecinie!
Od lat wraz z człowiekiem, na orbitę podróżują inne organizmy, od roślin, przez ssaki, gryzonie, insekty i mikroby. Jakie życie oprócz nas znajduje się na stacjach kosmicznych? Jak inne gatunki radzą sobie z kosmosem?
Zapraszamy na pierwszą po wakacjach prelekcję PTMA Szczecin. Po raz pierwszy porozmawiamy na niezywkle ciekawy temat terraformacji, nie tylko Marsa.
Całonocne planety, koniunkcje, Międzynarodowa Stacja Kosmiczna prawie przez cały wrzesień i półcieniowe zaćmienie Księżyca
Coraz dłuższe noce, widoczne wszystkie planety, Trójkąt Letni i hit lata czyli Perseidy.
W Szczecinie pierwszy dzień lipca rozpocznie się o godzinie 04:38, a zakończy o 21:33....
Prelegentka opowie o astrofizyce eksperymentalnej, wyjaśniając cele naukowe i sposób działania teleskopów w różnych zakresach spektrum elektromagnetycznego.
Historia badań nad promieniowaniem sięga XIX wieku, naukowcy tamtej epoki niemal po omacku zagłębiali się w tę zupełnie nową gałąź nauki często wywracając do góry nogami to jak do tej pory pojmowaliśmy materię.
Wysoka aktywność Słońca sprzyjająca powstawaniu zorzy, obłoki srebrzyste, ciekawe asteryzmy gwiazd.
Prelegent opowie o misji TESS oraz TESS Follow-up Observing Program, w szczególności, jak wyglądają naziemne obserwacje fotometryczne tychże obiektów. Pokaże również, jak amatorzy mogą brać czynny udział w astronomii egzoplanet.
Fizyka kwantowa okazała się działem, który sparaliżował nasze umysły. Zagadkowa, zdumiewająca i szalona, zachwiała dotychczasowe wyobrażenia o otaczającej nas rzeczywistości oraz, bez żadnych konwenansów, wprowadziła w stan wszechogarniającego zagubienia.
Nadchodzą białe noce. Mimo to niebo oferuje nam wiele ciekawych obiektów i zjawisk do obejrzenia.
Podczas seminarium odbędą się cztery prelekcje prowadzone przez praktyków oraz popularyzatorów nauki. Dodatkowo, uczestnicy będą mieli okazję uczestniczyć w pokazie Planetarium Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie.
Dzięki obserwacjom Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba dokonuje się niezwykła rewolucja w astronomii. Teleskop dostarcza materiał obserwacyjny, który przekracza nasze wyobrażenia!
W Prima Aprilis Słońce wzejdzie nad Szczecinem o godzinie 6:32, a zajdzie o 19:38. Natomiast 30 kwietnia dzień rozpocznie się o 5:27, a zakończy o 20:30 i będzie trwał już ponad 15 godzin!
Astronawigacją nazywamy "sztukę" prowadzenia statku przy pomocy obserwacji gwiazd, planet, Słońca, Księżyca. Rozpoczynamy cykl prelekcji na ten temat w wykonaniu Kpt. ż.w. inż. Waldemara Murawskiego
Ogłoszono rezultaty 67. Olimpiady Astronomicznej. Triumfatorem został Piotr Jędrzejczyk z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, wśród laureatów znaleźli się uczniowie szczecińskiej "trzynastki"!