Rewitalizacja

Rewitalizacja

Reaktywowany w styczniu 2014 r. w Szczecinie oddział PTMA, za jeden z głównych celów obrał przywrócenie do pełnej funkcjonalności tego miejsca. Dzięki dużemu zaangażowaniu członków oddziału, w stosunkowo krótkim czasie (6 miesięcy) udało się wyeliminować problemy i przywrócić obserwatorium do stanu pełnej funkcjonalności.

W ramach rewitalizacji naprawiony został mechanizm otwierania kopuły obserwatorium oraz sam teleskop. Instrument został rozebrany niemalże na części pierwsze, wyczyszczony i ponownie złożony. Największym problemem była naprawa makroruchów w rektascensji. Przed działaniami telesksop obracał się jedynie dzięki żmudnym mikroruchom. Ostatnim etapem remontu była kalibracja teleskopu w deklinacji i rektascensji. W planach są również prace poprawiające estetykę wnętrza obserwatorium oraz polepszające komfort obserwacji.

Najbardziej zaangażowani w remont obserwatorium ZUT: Łukasz Płotkowski, Piotr Sosnowski oraz Marek Fułek, zostali odznaczeni srebrnymi odznakami PTMA przez Prezesa Zarządu Głównego, Mieczysława Jagłę, podczas 1. jubileuszu reaktywacji PTMA Szczecin. W rewitalizację zaangażowani byli również: Andrzej Armiński, Tadeusz Smela oraz Mariusz Zembrzuski.

Przekaż 1,5% podatku
na szczecińską astronomię!

Nie wiesz na co przekazać 1,5% Twojego podatku?
Pomóż nam stworzyć astronomiczny program edukacyjny dla Szczecina!