Ludzie sztuki także od zawsze patrzyli w niebo. Dokumentowali zjawiska zauważone w atmosferze oraz te w dalekim kosmosie. Malowali i rzeźbili, także czasem robili zdjęcia. Fotografia od swoich początków jest związana z astronomią poprzez osobę Johna Herschel’a – to on przyjaźnił się z wynalazcą fotografii W.H.F. Talbot’em, podał skład utrwalacza, wynalazł cyjanotypię i badał reakcję pigmentów roślinnych na światło. Być może nie wynalazł fotografii tylko dlatego, bo bardziej zajmowały go obserwacje gwiazd podwójnych i mgławic.
W współczesnych artystycznych projektach z użyciem fotografii możemy również znaleźć ślady fascynacji ruchami ciał niebieskich i zjawiskami astronomicznymi!
Od wytrawianej termicznie heliografii Chrisa McCaw’a, poprzez cierpliwe rejestracje ścieżek i obrazów Słońca Hiroshi Yamazaki’ego, Dominique Stroobanta i Kei Ito aż po wymyśloną w 2000 roku w Szczecinie solarigrafię (solarygrafię) pozwalającą wydłużyć czas ekspozycji do wielu lat i obserwować zjawiska
niedostrzegalne ludzkim okiem.
Wszystkie te pomysły łączy cierpliwe patrzenie w niebo i reakcja na światło soli srebra opisywana 200 lat temu przez astronoma Johna Herschel’a.
Ścieżki Słońca czyli fotografia, sztuka i astronomia
Paweł Kula
7 grudnia, 19:00
Budynek Jednostek Międzywydziałowych ZUT
ul. Piastów 48, sala nr 14
Paweł Kula – fotografujący i światłoczuły, konstruuje prymitywne kamery fotograficzne i zabawki optyczne, lubi pracę na działce, od zawsze amator astronomii, w PTMA Szczecin od prawie roku.