Półtora wieku obecności Polaków w badaniach i eksploracji bliskiej i dalekiej przestrzeni kosmicznej – wykład znanego w Polsce autora książek i popularyzatora nauki – Przemysława Rudzia.
Od wkładu w rozwój współczesnej techniki rakietowej, budowę układów scalonych, przez poszukiwaczy komet przed erą komputerową i współcześnie, po „naszych” w programie Apollo. Nie zabraknie słowa o odkryciach egzoplanet, udziału Polaków w odkryciu fal grawitacyjnych, czy o Polskiej Sieci Bolidowej, w której czynnie bierze udział także PTMA Szczecin. Dowiemy się jakie polskie instrumenty znajdują się na sondach kosmicznych i jakie są perspektywy dla rodzimego przemysłu kosmicznego.
Polacy w kosmosie, prelegent
Przemysław Rudź
13 grudnia, 19:00
Audytorium Maximum Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT
Aleja Piastów 19, sala 301
Przemysław Rudź jest znanym popularyzatorem astronomii, autorem książek i przewodników. To także kompozytor i wykonawca muzyki elektronicznej, mający na koncie kilkanaście wydanych płyt. Popularyzację astronomii realizuje poprzez działalność wydawniczo-literacką, wykłady i prelekcje, pokazy nieba oraz uczestnictwo w zlotach astronomicznych na terenie całego kraju. Jest specjalistą w Departamencie Edukacji Polskiej Agencji Kosmicznej. Ukończył Wydział Biologii, Geografii i Oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego. Z wykształcenia jest geografem klimatologiem.