Planetoidy – kamienie życia i śmierci – spotkanie oddziału – 2 czerwca

W czasie wykładu słuchacze poznają tajemniczy świat planetoid – większych i mniejszych brył materii przemierzających niepostrzeżenie przestrzeń międzyplanetarną Układu Słonecznego, a także – co ponad wszelką wątpliwość potwierdzono nie tak dawno – podróżujących między gwiazdami.

Planetoidy – kamienie życia i śmierci 
Tomasz Kluwak
2 czerwca, godz. 19:00
Budynek Jednostek Międzywydziałowych ZUT
ul. Piastów 48, sala nr 13 na parterze.

Planetoidy odpowiedzialne są za dostarczenie na Ziemię wody, bez której nigdy nie powstałoby tu życie. Z drugiej strony zderzenie z planetoidą wywołało masowe wymieranie gatunków 66 milionów lat temu. Choć od odkrycia pierwszej planetoidy minęło około 220 lat, nasza wiedza o nich wciąż jest niepełna. Rozpoznajemy w nich zarówno zagrożenia – potencjalnie mogą unicestwić życie na naszej planecie, jak i możliwości – np. stanowią stosunkowo łatwo dostępne źródło rzadkich pierwiastków. Dlatego tak ważne są badania, realizowane przez największe agencje kosmiczne we współpracy z astronomami i amatorami astronomii na całym świecie.

Tomasz Kluwak z Obserwatorium Astronomicznego w Lusówku pod Poznaniem opowie nam o tym, jak dzisiaj astronom amator może przyczynić się do rozwoju wiedzy nt. planetoid poprzez swoje obserwacje i badania.

Serdecznie zapraszamy członków i sympatyków!
Łukasz Płotkowski

Przekaż 1,5% podatku
na szczecińską astronomię!

Nie wiesz na co przekazać 1,5% Twojego podatku?
Pomóż nam stworzyć astronomiczny program edukacyjny dla Szczecina!