Nazwy i oznaczenia gwiazd – spotkanie oddziału – 9 listopada

Ile jest nazwanych gwiazd na niebie? W jakim są języku i jak je tłumaczyć? Czym z kolei są enigmatyczne oznaczenia alfanumeryczne gwiazd, które widzisz na mapach nieba, do czego służą i jak je rozumieć?

Cywilizacje w różnych miejscach świata nadawały unikalne dla danej kultury nazwy najjaśniejszych gwiazd na niebie. Pierwsze katalogi gwiazd datowane są nawet na drugie tysiąclecie p. n. e. Z czasów starożytnych jednak niewiele z tych nazw dotrwało do współczesności.

Podczas najbliższego spotkania w przekroju omówimy nazwy własne gwiazd, a także wyjaśnimy najbardziej popularne naukowe oznaczenia, począwszy od systemu Bayera i Flamsteeda, przez nomenklaturę stosowaną przy gwiazdach zmiennych, podwójnych, kończąc na katalogach astrometrycznych czy fotometrycznych.

Nazwy i oznaczenia gwiazd
Marcin Biskupski
9 listopada, 19:00
Budynek Jednostek Międzywydziałowych ZUT
ul. Piastów 48, sala nr 14

Marcin Biskupski jest członkiem PTMA Szczecin od reaktywacji w 2014 r., obecnie pełni funkcję Wiceprezesa Zarządu. Jest zdeklarowanym amatorem astronomii obserwacyjnej, ze szczególną sympatią w kierunku gwiazd podwójnych oraz mgławic planetarnych. Na koncie ma publikacje w magazynie Astronomia, a także w specjalistycznym periodyku Journal of Double star Observations.

foto: Tadeusz Smela

Serdecznie zapraszamy członków i sympatyków!
Marcin Biskupski

Przekaż 1,5% podatku
na szczecińską astronomię!

Nie wiesz na co przekazać 1,5% Twojego podatku?
Pomóż nam stworzyć astronomiczny program edukacyjny dla Szczecina!