Kopernik jako lekarz – spotkanie oddziału – 21 grudnia

Kosmos i organizm człowieka – dwa światy tworzące nas i otaczające zarazem, przenikające się w wymiarach fizycznym, biologicznym i chemicznym. Od tysięcy lat człowiek poszukiwał w ciałach niebieskich wskazówek dla zdrowia i wyjaśnień dla chorób.

W pierwszych europejskich uniwersytetach kształcenie medyczne musiało iść w parze z astrologią, z czasem wypieraną przez naukowe podejście reprezentowane w astronomii. W duchu medycyny i fascynacji astronomią wyrósł Mikołaj Kopernik. Pomimo licznych prac poświęconych Kopernikowi jako lekarzowi, w świadomości społecznej nie jest on szczególnie kojarzony z medycyną. Liczne kontrowersje i wątpliwości budzą motywy podjęcia studiów medycznych  w Padwie, czas ich trwania, zdobyty dyplom oraz przebieg pracy lekarskiej Kopernika. Nie zmienia to faktu, że umierając ten wybitny astronom ceniony był w społeczeństwie przede wszystkim jako lekarz.

Podczas prelekcji dowiemy się na jakie motywy podjęcia studiów medycznych przez Kopernika wskazuje literatura tematu, z jakich książek studiował medycynę, kim byli jego wykładowcy oraz kogo leczył i czym.

Kopernik jako lekarz
Magdalena Kuczyńska
21 grudnia, 19:00
Budynek Jednostek Międzywydziałowych ZUT
ul. Piastów 48, sala nr 14

Magdalena Kuczyńska – na co dzień pracownik Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego z zamiłowaniem do historii medycyny, wieloletnia członkini szczecińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Serdecznie zapraszamy członków i sympatyków!
Marcin Biskupski

Od kosmologii do promieniowania
gamma - Jowita Borowska


Wykład w Audytorium
Maximum - 20 czerwca