Jak działają zderzacze hadronów – spotkanie oddziału – 23 listopada

Od początku XX wieku ludzkość nieustannie dążyła do zgłębiania tajemnic mikroskopijnego świata subatomowego. Ten niezwykły etap w historii nauki był poprzedzony intensywnym badaniem struktury atomów i odkryciem subatomowych cząstek. Jednak dopiero z nadejściem zaawansowanych technologii, takich jak akceleratory cząstek, zaczęliśmy naprawdę zagłębiać się w fundamenty materii. Dzięki tym precyzyjnym i potężnym urządzeniom, zyskaliśmy możliwość obserwowania zjawisk, które jeszcze kilka dziesięcioleci temu pozostawały dla nas niewidzialne!

Podczas najbliższego spotkania zaprowadzimy Państwa na fascynującą podróż w głąb tajemnic świata subatomowego!

Nie tylko będziemy eksplorować historię rozwoju akceleratorów cząstek, ale także przeniesiemy się do serca największego laboratorium fizycznego na świecie – CERNu.

PTMA Szczecin miało niepowtarzalną okazję zwiedzić to unikalne miejsce, jak i malowniczą Szwajcarię. Podczas prelekcji przybliżymy historię CERNu, odkrycia dokonane dzięki akceleratorom oraz inne fascynujące aspekty świata mikroskopijnego, które stają się dla nas coraz bardziej dostępne dzięki postępowi w dziedzinie fizyki cząstek.

Jak działają zderzacze hadronów?
Mateusz Pawlikowski
23 listopada, 19:00
Budynek Jednostek Międzywydziałowych ZUT
ul. Piastów 48, sala nr 14

Mateusz Pawlikowski jest aktywnym członkiem PTMA Szczecin od ponad roku. Jego ulubioną aktywnością jest pełnienie dyżurów w naszym obserwatorium astronomicznym. Zawodowo pracuje jako programista, a prywatnie wykorzystuje swoje umiejętności do tworzenia oprogramowania związanego z szeroko pojętą astronomią.

Serdecznie zapraszamy członków i sympatyków!
Marcin Biskupski

Przekaż 1,5% podatku
na szczecińską astronomię!

Nie wiesz na co przekazać 1,5% Twojego podatku?
Pomóż nam stworzyć astronomiczny program edukacyjny dla Szczecina!