Zaćmienie Słońca – Wały Chrobrego – 25 października

Zapraszamy na wspólną celebrację wyjątkowego zjawiska – częściowego zaćmienia Słońca! To najgłębsze zakrycie naszej gwiazdy przez Księżyc od 2015 roku. Wydarzenie jest organizowane przez PTMA Szczecin.

Szczecin, Wały Chrobrego
25 października, 10:30 – 13:30

Zaćmienie widoczne będzie w pasie od Grenlandii i północy Europy po Północną Afrykę, ominie jedynie część półwyspu Iberyjskiego (Portugalię i południową Hiszpanię). Widoczne będzie także na bliskim Wschodzie i w Indiach.

Najgłębsza faza częściowego zaćmienia (ułamek zakrytej przez Księżyc średnicy tarczy Słońca ) wystąpi w północnej Rosji – ponad trzy czwarte. W Polsce Księżyc zaćmi około połowy średnicy tarczy Słońca. Jeśli nie przeszkodzi pogoda, to najlepsze warunki do obserwacji powinny być w północno-wschodniej części kraju.

Zaćmienie w Szczecinie zacznie się o 11.10, Słońce będzie wtedy 21° nad horyzontem. O godzinie 12.15, gdy Słońce wzniesie się na wysokość 24° nad horyzont, nastąpi faza maksymalnego zaćmienia, która wyniesie 0.462 co daje 34.9% zakrytej powierzchni tarczy Słońca. Zaćmienie w Szczecinie będziemy mogli obserwować przez 2 godziny i 11minut, do godziny 13.21.


Atrakcje
  • prelekcja na dużym ekranie (g. 10:30, Jolanta Olejniczak)
  • wspólna obserwacja zjawiska różnego typu teleskopami
  • rzutowanie zaćmienia na duży ekran
  • oprawa muzyczna (Przemysław Rudź – https://przemyslawrudz.bandcamp.com/)

 Wydarzenie jest bezpłatne i dostępne dla wszystkich!

Marcin Biskupski

Przekaż 1,5% podatku
na szczecińską astronomię!

Nie wiesz na co przekazać 1,5% Twojego podatku?
Pomóż nam stworzyć astronomiczny program edukacyjny dla Szczecina!