Zaćmienie Słońca – prezentacja zjawiska na Wałach Chrobrego

Pierwsze w roku wydarzenie obserwacyjne w Szczecinie, organizowane przez lokalny oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, odbędzie się 20 marca, będzie rzadkie i nietypowe. Częściowe zaćmienie Słońca nie zdarza się codziennie (następne zaćmienie, obrączkowe wystąpi 10 czerwca 2021 roku), tym bardziej warto wykorzystać okazję by zainteresować Szczecinian tym wspaniałym widowiskiem. 

Wały Chrobrego będą po raz kolejny gościć miłośników astronomii, tym razem w godzinach porannych. Zaćmienie w Szczecinie rozpoczyna się o 9.42 i potrwa aż do 12.01, maksimum osiągając o 10.50. Organizatorzy przygotują dogodne warunki obserwacji zjawiska, udostępniając dedykowane teleskopy słoneczne oraz „zwykłe”, uzbrojone w filtry umożliwiające bezpieczne oglądanie naszej gwiazdy.

Oprócz samego zaćmienia będzie możliwość zaobserwowania na tarczy dziennej gwiazdy grup plam słonecznych, protuberancji, a prawdopodobnie również wyrzutów masy koronalnej na obrzeżach jej tarczy. Jeżeli będziemy mieli szczęście to zobaczymy również rozbłyski słoneczne.

Zaćmienie Słońca – ze Szczecina na cały świat!
20 marca, godz. 9:30-12:00
Wały Chrobrego

Wydarzenie na Wałach Chrobrego rozpocznie się od godz. 9.30 i potrwa do 12.00. Zapraszamy mieszkańców Szczecina, a w szczególności zachęcamy nauczycieli szkolnych i gimnazjalnych oraz opiekunów przedszkolnych do organizacji wycieczki na wydarzenie PTMA Szczecin. Oprócz prezentacji zaćmienia przez teleskopy, będziemy omawiać naturę tego zjawiska. Odpowiemy również na wszelkie pytania związane z astronomią. 

Bartosz Muczyński

Przekaż 1,5% podatku
na szczecińską astronomię!

Nie wiesz na co przekazać 1,5% Twojego podatku?
Pomóż nam stworzyć astronomiczny program edukacyjny dla Szczecina!