Wieczory pod gwiazdami – lekcje astronomii dla grup szkolnych

Rozgwieżdżone niebo, podróże kosmiczne, odkrycia planet poza Układem Słonecznym, czarne dziury, nieskończoność Wszechświata. To tylko niektóre obszary astronomii. Od 15 września do końca listopada przybliżymy wybrane zagadnienia tej pięknej nauki podczas lekcji astronomii organizowanych w obserwatorium ZUT.

Zajęcia pozaszkolne z astronomii „Wieczory pod Gwiazdami”, realizowane przez PTMA Szczecin, skierowane są do uczniów szkół ponadpodstawowych. Program ten powstał z myślą o rozwijaniu zainteresowania młodzieży tematyką astronomiczną, a także jako uzupełnienie treści zawartych w podstawie programowej z fizyki (IV etap edukacyjny: dział Grawitacja i elementy astronomii), z geografii (III i IV etap edukacyjny) oraz przyrody (IV etap edukacyjny), o obserwacje astronomiczne.

Astronomia to nie tylko nauka o gwiazdach i Wszechświecie. To matematyka, fizyka i chemia. Zgłębianie wiedzy związanej z astronomią pozwoli na ogólny rozwój młodzieży w dziedzinach nauk ścisłych i przyrodniczych. W naszym projekcie chcemy wspomóc nauczycieli w zorganizowaniu atrakcyjnych lekcji w obserwatorium astronomicznym, jak również pomóc uczniom szczególnie uzdolnionym i zainteresowanych astronomią rozpocząć ciekawą i wciągająca przygodę z nauką o Kosmosie.

Projekt jest skierowany do młodzieży gimnazjalnej i młodzieży ze szkół średnich oraz ich nauczycieli. Atrakcyjna lekcja astronomii, połączona z praktycznym pokazem nieba, omówieniem podstawowych pojęć astronomii pozycyjnej, pokazaniem zasad pomiarów położeń i ruchów ciał niebieskich pozwoli na lepsze zrozumienie i pobudzenie młodzieży do rozwijania własnych zainteresowań nie tylko astronomią, ale również szeroko pojętymi naukami ścisłymi.

Zachęcamy nauczycieli do zgłaszania klas do projektu „Wieczory pod gwiazdami”.

Dostępne daty:

  • 15-09-2017
  • 22-09-2017 
  • 29-09-2017
  • 6-10-2017
  • 13-10-2017
  • 20-10-2017
  • 27-10-2017
  • 17-11-2017
  • 24-11-2017

Zajęcia rozpoczynają się o godz. 19.00. Wg założeń całość zajęć trwała będzie 1,5 godziny z podziałem na część teoretyczną oraz praktyczną w obserwatorium.

Umów lekcję w obserwatorium: tadeusz.smela@ptma.szczecin.pl

Projekt dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego, w ramach programu Społecznik.

Joanna Cupak

Przekaż 1,5% podatku
na szczecińską astronomię!

Nie wiesz na co przekazać 1,5% Twojego podatku?
Pomóż nam stworzyć astronomiczny program edukacyjny dla Szczecina!