Szczeciński akcent na TZMA 2014

Toruński Zlot Miłośników Astronomii odbył się 14-17 sierpnia. Podczas wydarzenia mieliśmy naszego przedstawiciela – Zdzisław Kołtek przeprowadził dwie prelekcje dotyczące astrofotografii. 

TZMA (Toruński Zlot Miłośników Astronomii) to wydarzenie zrzeszające zarówno astronomów hobbystów jak i profesjonalnych naukowców. Odbywa się od 2010 roku, w Toruniu i okolicach (Piwnice).

Dla tych którzy znają Zdzisława, nie jest zaskoczeniem zaproszenie na tą prestiżową imprezę. To jeden z najbardziej doświadczonych astro fotografów amatorów w Polsce. Tą popularną wśród hobbystów dziedziną zajmuje się od wielu lat i posiada szeroką i pełną wiedzę z zakresu astrofotografii. 

Podczas toruńskiego zlotu Zdzisław przeprowadził dwie prelekcje: „ogólną” o astrofotografii, podstawach, potrzebnym sprzęcie i oprogramowaniu (tutaj podziękowania dla Kuby Roszkiewicza za udostępnienie swojej prezentacji dotyczącej omawianego tematu), oraz „szczegółową”, podczas której konkretnie zaprezentował rolę programów DSS i Nebulocity w obróbce zdjęć głębokiego kosmosu i AutoStakkert2, pomocnego przy tworzeniu zdjęć bliższych obiektów – planet i Księżyca. Druga prelekcja miała charakter warsztatów.
Warsztaty miały miejsce w Obserwatorium Centrum Astronomii UMK w Piwnicach.


Zdzisław Kołtek – blog na temat astrofotografii: http://astronomiaamatorska.blogspot.com/


Wybrane zdjęcia z TZMA 2014:
Marcin Biskupski