Spokojnie, to tylko zaćmienie – 27 lipca – Wały Chrobrego

Całkowite zaćmienie Księżyca, wielka opozycja Marsa, Saturn, Jowisz, Wenus. 27 lipca na niebie będzie działo się sporo!

Warto wybrać się na Wały Chrobrego już o 21.00. Pierwszym celem będzie Wenus, szybko chowająca się za horyzontem wraz z zachodem Słońca. O ile uda nam się uchwycić ją między wysokimi zabudowaniami na zachód od „Wałów”, co może być małym wyzwaniem.

Z pewnością niesamowite przeżycia dostarczy ogromny, wschodzący czerwony Księżyc (możemy się go spodziewać ok 21.30-22.00 – w zależności od warunków atmosferycznych), który już nad horyzontem będzie w całkowitym cieniu Ziemi!

Spokojnie, to tylko zaćmienie
27 lipca, 21:00
Wały Chrobrego, wstęp bezpłatny

Z pewnością zerkniemy na Saturna i jego niesamowite pierścienie, jak i króla wszystkich planet – Jowisza. Lipiec tego roku to także doskonała okazja do obserwacji Marsa. Ten będzie najbliżej Ziemi od 2003 roku! Jeśli tego nam będzie mało, skierujemy teleskopy również w ciekawe gwiazdy podwójne lub w jaśniejsze gromady gwiazd

Nie zabraknie na Wałach Chrobrego największego teleskopu amatorskiego w Polsce – Sowy – olbrzyma o średnicy lustra aż 60 cm i wysokości ponad 2 m! Mniejsze instrumenty również niczego sobie – zdecydowanie warto przez nie oglądać, szczególnie, że obiektów do obserwacji będziemy mieli mnóstwo!

Całość ubarwi swoją kosmiczną muzyką Szymon Karpierz / aka Zombie (https://www.facebook.com/KanapaTrippin/)

Zapraszamy z całymi rodzinami!
Grzegorz Zadrożny