Malbork w sobotę 24 października zamienił się na astronomiczne centrum Polski, przynajmniej na jeden dzień. W Centrum Kultury i Edukacji Szkoła Łacińska odbyło się międzynarodowe seminarium „Gwiazdy zmienne”. Wśród licznych prelegentów nie zabrakło reprezentantów PTMA Szczecin.
Wspomnianym prelegentem z oddziału szczecińskiego był Ryszard Biernikowicz, który zaprezentował technikę fotometrii DLSR czyli z użyciem popularnych lustrzanek. Wykład wywołał żywą dyskusję głównie na temat transformacji kolorów ale również uczestnicy chyba nie spodziewali się, że tak dobre wyniki można uzyskiwać zwykłym aparatem fotograficznym.
Tematy seminarium, jakkolwiek z natury wszystkie oscylujące wokół badań nad gwiazdami zmiennymi, były zróżnicowane. Zarówno amatorzy, nawet ci początkujący, jak i zaawansowani obserwatorzy (badacze) zmiennych, mogli znaleźć prelekcję dla siebie. Referowane były obserwacje wizualne, przez jednych (Stanisław Świerczyński, Adam Derdzikowski) promowane, przez innych (dr Waldemar Ogłoza) krytykowane z uwagi na ich małą użyteczność dla współczesnych badań.
Świetny wykład na temat gwiazd kataklizmicznych wygłosił dr hab. Arkadiusz Olech, z przyjemnością słuchało się również profesjonalnego wyjaśnienia zachowania CH Cygni przez dr hab. Macieja Mikołajewskiego. Delegacja z Wrocławia natomiast (dr Ewa Niemczura i dr Joanna Molenda-Żakowicz) przedstawiła tematy związane z obserwacjami spektroskopowymi gwiazd zmiennych oraz badaniami planet pozasłonecznych przez teleskop kosmiczny Kepler.
Swoje wystąpienia mieli również goście z Odessy, a także Robert Szaj, który przybliżył temat edukacji dzieci i młodzieży na przykładzie swojej fundacji Nicolaus Copernicus. Andrzejowi Armińskiemu z PTMA Szczecin natomiast udało się krótko przedstawić ofertę kupna udziału w zdalnym teleskopie w Hiszpanii (iTeleskop.org).
Wydarzenie zorganizowane zostało przez Krzysztofa Kidę, redaktora naczelnego biuletynu gwiazd zmiennych Proxima, przy współpracy z Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, Burmistrza Miasta Malborka, Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji oraz Fundacji Nicolaus Copernicus.
Fotorelacja z wydarzenia „Seminarium gwiazdy zmienne”