Relacja z wycieczki do obserwatorium w Piwnicach

Koniec roku szkolnego uczciliśmy wycieczką do Torunia i obserwatorium w Piwnicach. Sobota 25 czerwca – gorąca, intensywna, bogata we wrażenia naukowe i… piłkarskie. Prócz szerokiej wiedzy na temat radioteleskopu i obserwatoriów wizualnych udało się wspólnie pokibicować podczas meczu Polska – Szwajcaria w 1/8 finału Euro 2016. Cóż to były za emocje!

Radioteleskop wraz z jego sterownią wspaniale został zaprezentowany przez Sebastiana Soberskiego, pracownika CA UMK oraz prezesa grudziądzkiego oddziału PTMA. Część optyczną kompleksu obserwatoriów pokazał nam prof. Maciej Mikołajewski. Dużo wiedzy, liczne anegdoty z życia obserwatorium w Piwnicach i wiele ciekawostek, to wszystko złożyło się na niezwykle udany początek wycieczki, w szczególności, że w jej trakcie radioteleskop pracował i zbierał dane do projektu OCRA (One Centimetre Receiver Array), więc uczestnicy mogli na żywo zobaczyć jak się robi „prawdziwą astronomię”. Ogromne wrażenie robi również teleskop optyczny o średnicy zwierciadła 1 metr, który zainstalowany jest w jednym z licznych obserwatoriów. Sterownia tego olbrzyma to scenografia popularnego programu Astronarium, współtworzonego przez prof. Mikołajewskiego.

Emocje sportowe, które nastąpiły po wycieczce naukowej uniemożliwiły zrealizowania zaplanowanej wizyty w Planetarium i Domu Kopernika, jednakże zwycięstwo Polaków zrekompensowało te straty. Jak się przekonaliśmy, zarówno w gronie astro-amatorów jak i zawodowców, znajdują się kibice.

Wycieczka zakończyła się rekreacyjną wizytą w pięknym mieście Toruń.

Serdecznie dziękujemy prof. Maciejowi Mikołajewskiemu i Sebastianowi Soberskiemu za umożliwienie nam organizacji wycieczki. 


Fot. Ryszard Biernikowicz, Marcin Biskupski

Miłosz Mirowski

Przekaż 1,5% podatku
na szczecińską astronomię!

Nie wiesz na co przekazać 1,5% Twojego podatku?
Pomóż nam stworzyć astronomiczny program edukacyjny dla Szczecina!