Planeta w kapeluszu i perły wiosennego nieba – obserwacje otwarte – 24 maja

Saturn

Już po raz drugi w tym roku organizujemy otwarte dla szczecinian obserwacje astronomiczne popularnych i widowiskowych obiektów nocnego nieba. Tym razem przez największy teleskop amatorski w Polsce, Sowa, zobaczymy wspaniałego Saturna wraz z jego pierścieniami!

Każdy kto nie widział tej specyficznej planety przez teleskop powinien przygotować się na oszałamiający widok. Jego pierścienie wyglądają wprost fantastycznie, a przy dobrych warunkach atmosferycznych można z łatwością zobaczyć tzw. przerwę Cassiniego, nie wspominając o cieniu rzucanym przez pierścienie na ten ogromny glob.

Obserwacje prowadzone będą od godz. 21.30 na Wałach Chrobrego i dostępne będą absolutnie dla wszystkich ciekawych nowych wrażeń wizualnych, bez względu na wiek.

Prócz Saturna, w którego wycelowana będzie „Sowa”, dzięki niemałej gromadce mniejszych teleskopów będzie można zobaczyć również, będącego stosunkowo blisko Ziemi w ostatnich 2 miesiącach, Marsa, a także fantastyczną gromadę gwiazd: M13, mgławicę, która wygląda jak obwarzanek lub pierścień: M57, słynną galaktykę Sombrero oraz perełkę wśród gwiazd: Albireo – gwiazdę „podwójną”, która w dużym powiększeniu rozdzieli się na dwie osobne gwiazdy, z których każda ma odmienny kolor!

Warto pojawić się na „Wałach” samemu, z rodziną lub ze znajomymi!

Prócz pięknych „perełek” wiosennego nieba, zaprezentujemy również popularne aplikacje komputerowe – mapy nieba, dzięki którym wyszukiwanie obiektów na niebie staje się dziecinnie łatwe.

Obserwacje astronomiczne otwarte dla Szczecinian
24 maja, 21:30
Wały Chrobrego
Organizatorzy: PTMA Szczecin, Urząd Marszałkowski

UWAGA:
Plan w razie niepogody.

Wydarzenie na Wałach Chrobrego odbędzie się niezależnie od warunków atmosferycznych. Jeśli będą kiepskie, przeprowadzimy prezentację ciekawych obiektów na ekranie projektora pod dachem jednej z kopuł na „Wałach”, a „prawdziwe” obserwacje zarówno Sową, największym teleskopem amatorskim w Polsce, jak i innymi, mniejszymi, przeniesiemy na niedzielę. Nadal trzymamy kciuki za pogodę!

Marcin Biskupski

Przekaż 1,5% podatku
na szczecińską astronomię!

Nie wiesz na co przekazać 1,5% Twojego podatku?
Pomóż nam stworzyć astronomiczny program edukacyjny dla Szczecina!