Perseidy – obserwujemy spadające gwiazdy – Park Kasprowicza, 14 sierpnia

Perseidy, jeden z najbardziej popularnych rojów meteorytów, będą tematem kolejnych obserwacji otwartych organizowanych przez PTMA Szczecin. Wydarzenie odbędzie się w Parku Kasprowicza, 14 sierpnia.

Co będziemy obserwować?

Roje meteorytów to tak naprawdę pozostałości po kometach (w przypadku Perseidów to kometa 109P/Swift-Tuttle), które przecinając orbitę Ziemi spalają się w jej atmosferze Ziemi tworząc przy okazji wspaniałe widowisko. „Deszcze” meteorów znane są nie tylko wśród hobbystów astronomii. Łatwość ich obserwacji i piękno „spadających gwiazd” mogą być pierwszym krokiem dla każdego, kto chciałby zostać z astronomią na dłużej. W nocy z 14 na 15 sierpnia można się spodziewać nawet do 100 meteorów na godzinę!

To nie wszystko! Korzystając z coraz ciemniejszych nocy i dobrze osłoniętego od światła miejsca obserwacji (Psia Polana), zaprezentujemy najciekawsze obiekty letniego nieba – galaktyki, gromady gwiazd, mgławice oraz księżyc. Do obserwacji użyty zostanie największy amatorski teleskop w Polsce – Sowa, o średnicy lustra 60 cm oraz kilkanaście mniejszych instrumentów optycznych. 

Dla kogo jest wydarzenie?

Serdecznie zapraszamy mieszkańców Szczecina i okolic. Wstęp na imprezę jest bezpłatny, nie ma ograniczeń wiekowych. Nocne niebo jest równie piękne dla każdego!

Jak najlepiej obserwować meteory?

Polecamy pojawienie się z własnymi leżakami. Roje meteorów najwygodniej obserwować relaksując się w wygodnej pozycji.

Gdzie dokładnie będzie miała miejsce impreza?

Wydarzenie odbędzie się na tzw. „Psiej Polanie” na obrzeżach Parku Kasprowicza. Miejsce to wybraliśmy z myślą o wygodnych obserwacjach pod ciemnym niebem. Jest dobrze osłonięte od świateł, mimo, iż graniczy z Jasnymi Błoniami. Najłatwiej tam trafić kierując się w stronę Pomnika Trzech Orłów. Psia Polana jest ok. 30 m. od pomnika, w kierunku masztów flagowych.

Dokładna lokalizacja obserwacji: https://www.google.pl/maps/place/Psia+polana/

Szczecin, Park Kasprowicza
(Psia Polana – nieopodal Pomnika Czynu Polaków) 
14 sierpnia, godz. 21.30

Wydarzenie wspierają: 

Noc spadających gwiazd będzie bezpieczna dzięki firmom: PARAMEDIC 24 (www.paramedic24.pl)
oraz FORT OCHRONAwww.fortochrona.com.pl


Oficjalne wydarzenie na Facebook: 
https://www.facebook.com/events/493952194068780/?ref_newsfeed_story_type=regular

Zobacz także zapowiedzi medialne imprezy:
http://astronomia.szczecin.pl/ptma-w-mediach/208-zapowiedzi-medialne-przed-obserwacjami-perseidow-w-parku-kasporowicza-14-sierpnia-2014

Marcin Biskupski

Przekaż 1,5% podatku
na szczecińską astronomię!

Nie wiesz na co przekazać 1,5% Twojego podatku?
Pomóż nam stworzyć astronomiczny program edukacyjny dla Szczecina!