Perseidy – obserwacje spadających gwiazd – zmiana daty na 13 sierpnia

Niestety z uwagi na prognozowane zachmurzenie, jesteśmy zmuszeni przełożyć wydarzenie na 13 sierpnia (czwartek). Zapraszamy do Parku Kasprowicza od 21.00.

To druga edycja „Perseidów” w Szczecinie organizowana przez szczeciński oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Wydarzenie odbędzie się w Parku Kasprowicza, wstęp na obserwacje jest wolny.

Popularne „spadające gwiazdy” czyli meteory, są jednym z bardziej spektakularnych zjawisk astronomicznych, możliwych do zaobserwowania niebie. Perseidy natomiast to tzw. „rój meteorów”, występujący zwykle w połowie sierpnia. Wzmożona aktywność „roju”, kiedy  w ciągu godziny można zaobserwować nawet sto i więcej „spadających gwiazd”, jest prawdziwą ucztą dla oka!

Wspólne obserwacje Perseidów z roku na rok stają się coraz bardziej popularne nie tylko w Polsce ale i na całym świecie. W Szczecinie będziemy mieli możliwość nie tylko oglądać deszcz meteorów ale również inne obiekty letniego nieba, jak gromady gwiazd, mgławice czy galaktyki. Tego wieczoru aż dwukrotnie widoczna będzie również Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

Perseidy – Psia Polana (Park Kasprowicza)
Wydarzenie rozpocznie się o 21.00 i potrwa do 1.00.

Obserwacje zorganizowane przez szczeciński oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii odbędą się na Psiej Polanie znajdującej się nieopodal Pomnika Czynu Polaków. Zalecane jest pojawienie się z leżakami lub kocami, członkowie PTMA Szczecin chętnie udzielą też rad w jaki sposób fotografować „spadające gwiazdy”.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1693176790901889/

Kasper Tomczak