Astrolab – astrofotografia i muzyka (Noc Muzeów) – 20 maja

Wystawa multimedialna w holu Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie – wspaniałe zdjęcia kosmosu z przestrzenną muzyką.

Nocne niebo zachwyca ludzkość od zarania dziejów, ale dopiero w minionym stuleciu pojawiły się możliwości aby ten obraz utrwalić, a nawet dostrzec to, czego nie widać gołym okiem. 

Astorofotografia – niegdyś była domeną profesjonalistów, dziś właściwie każdy może fotografować kosmos!

Jej prawdziwy rozkwit zaczął się w 1990 roku, kiedy na orbicie okołoziemskiej umieszczony został kosmiczny teleskop Hubble’a, który pozwolił zajrzeć w kosmos tak daleko, jak nigdy przedtem.

Fotografowanie kosmosu nie jest jednak już dziedziną zarezerwowaną tylko dla naukowców. Rozwój techniki zaowocował masowym rozwojem astrofotografii wśród amatorów z całego świata. Przy odrobinie determinacji i wiedzy, odpowiednich narzędziach i oprogramowaniu, każdy może uwieczniać nocne niebo z powierzchni ziemi, odkrywać samemu niedostrzegalne gołym okiem piękno kosmosu, a nawet prowadzić badania naukowe!

Astrolab- astrofotografia i muzyka, to niekonwencjonalna wystawa eksponująca efekty astrofotografii amatorskiej, pokazująca piękno kosmosu przez fuzję obrazu i specjalnie skomponowanych dla tego wydarzenia brzmień. Niewiele gatunków muzyki tak celnie obrazuje przestrzeń, jak atmosferyczny ambient, demonstrujący chłód, a zarazem piękno i majestat kosmosu. 

Pomysłodawcą i autorem muzyki jest Szymon Karpierz. 

Zdjęcia kosmosu pochodzą z archiwów astrofotografów szczecińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii oraz twórców zaprzyjaźnionych. Wystawę organizują: Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii / o. Szczecin oraz Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Astrolab – astrofotografia i muzyka
Wystawa multimedialna
20 maja, 20.00-00.00
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Joanna Cupak

Przekaż 1,5% podatku
na szczecińską astronomię!

Nie wiesz na co przekazać 1,5% Twojego podatku?
Pomóż nam stworzyć astronomiczny program edukacyjny dla Szczecina!