Statek kosmiczny w kształcie kwiatu pomoże znaleźć drugą Ziemię?

Teleskop kosmiczny w kształcie kwiatu

Pomysł jest bardzo prosty. Zbudować statek kosmiczny, który będzie blokował światło gwiazd, posiadających planety, lub podejrzewanych o ich posiadanie, ułatwiając tym samym teleskopom umieszczonym na orbicie Ziemi sfotografowanie małych, skalistych globów, krążących wokół swoich Słońc. Naukowcy uważają, że ta technika pozwoli na zobrazowanie planet wielkości Ziemi!

Jednostka zaprojektowana została w kształcie kwiatu (słonecznika), dzięki czemu z wielkiej odległości jej obrzeża tworzą miękką krawędź, która powoduje mniejsze ugięcie fal świetlnych.

Misja, która ma kosztować ok. 1 mld dolarów, za cel obierze 55 gwiazd, z czego szacuje się, iż aż 22 z nich posiada planety typu ziemskiego. Plusem tego rozwiązania jest brak wyrafinowanych wymagań jeśli chodzi o teleskop (nie musi być to wielki mechanizm), problemem zaś do rozwiązania przez naukowców jest odległość na jaką musi „odlecieć” blokujący światło gwiazdy statek kosmiczny. Aby układ działał poprawnie, musi to być nawet kilkadziesiąt tysięcy kilometrów! Kalibracja takiego układu jest ekstremalnie trudna, jeśli zakładana jest milimetrowa dokładność płatków „kosmicznego słonecznika”.

Zobacz animację technologii Starshade: http://www.space.com/20400-the-search-for-another-earth.html 

„Starshade” (to nie jest oficjalna nazwa projektu) to nie jedyna misja zakładająca poszukiwanie planet pozasłonecznych. Wielki sukces odniósł, niedziałający już, teleskop kosmiczny Kepler, który fotografował niewielki obszar nieba na pograniczu gwiazdozbiorów Łabędzia i Lutni przez ponad 3 lata (między marcem 2009 a lipcem 2012). Kepler badał obecność planet metodą tranzytową (gdy planeta przechodzi przed tarczą gwiazdy, tej jasność nieznacznie spada ). Wyniki badań interpretowane są do dnia obecnego, na liście potwierdzonych egzoplanet widnieje 1779 globów (stan na 24 marca 2014).

Niemal pewnym jest, że wielkimi krokami zbliża się odkrycie planety podobnej do Ziemi, wielce prawdopodobne jest także, że w ciągu najbliższych kilku dekad potwierdzone zostanie życie na innej planecie.

źródło: http://www.space.com/25172-starshade-alien-earth-exoplanets-incredible-tech.html?cmpid=514648

Marcin Biskupski