Wielkoskalowe struktury we Wszechświecie – PRELEKCJA – 7 listopada

Astronomowie odkryli, że w największych skalach materia Wszechświata wcale nie jest rozłożona równomiernie ale układa się w struktury przypominające pianę. Galaktyki, ich gromady oraz supergromady tworzą największą ze struktur jaką znamy, kosmiczną sieć. układając się we włókna i ściany otaczające wielkie pustki.

Prelegent przedstawi aktualną wiedzę oraz metody obserwacji i analizy tych struktur, w tym dane z teleskopów optycznych, radiowych, detektorów fal grawitacyjnych i neutrin. Dowiemy się, co to oznacza, że Wszechświat ma budowę hierarchiczną a także jak tworzone są wielkie mapy galaktyk. Spróbujemy ogarnąć wyobraźnią istotę takich obiektów jak Wielka Pustka czy Wielki Atraktor. Określone zostaną fizyczne granice poznania oraz to, jak się do nich przybliżamy przy pomocy najnowocześniejszych technologii.

Wszechświat  jest trochę jak gąbka. Składa się z włókien galaktycznych pomiędzy którymi jest przeraźliwie pusty. Aż około 70% jego objętości stanowią tak zwane kosmiczne pustki. W węzłach i włóknach za to widzimy 2 biliony galaktyk. A przecież zaledwie 100 lat temu nawet nie mieliśmy pojęcia, że poza naszą istnieją jeszcze inne galaktyki.

Wielkoskalowe struktury we Wszechświecie
Paweł Szkaplewicz
7 listopada, 19:00
Budynek Jednostek Międzywydziałowych ZUT
al. Piastów 48, sala nr 14

Paweł Szkaplewicz jest prezesem szczecińskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii

Serdecznie zapraszamy członków i sympatyków astronomii!

Marcin Biskupski