Wiek Astronomii #9 Astrofotografia

Zapraszamy na spotkanie poświęcone astrofotografii. Dowiemy się jak robić piękne zdjęcia nocnego nieba, w jaki sposób zostały zrobione zdjęcia przez teleskop Hubble’a i dlaczego to, co widać na zdjęciach, nie jest dostępne dla ludzkiego oka.

Podczas spotkania opowiemy o rodzajach astrofotografii, co należy zrobić i na co zwrócić uwagę, gdy robimy zdjęcia nieba. Dowiemy się jaki sprzęt jest potrzebny, na jakie jego parametry należy zwrócić uwagę i czym się różni robienie fotografii nieba od wykonywania zwykłych zdjęć. Prelegent omówi jak wygląda sesja astrofotograficzna, jak zbiera się materiał i jak się go cyfrowo ulepsza stosując mniej lub bardziej skomplikowane zabiegi. Obejrzymy też zdjęcia obiektów głębokiego nieba z komentarzem.

W części warsztatowej natomiast przećwiczymy krok po kroku w jaki sposób dochodzimy od surowego materiału fotograficznego do docelowego, profesjonalnego zdjęcia nieba.

Prelegent – Andrzej Werblicki jest specjalistą dziedzinie astrofotografii. Posiada własne zautomatyzowane obserwatorium astrofotograficzne pod Wrocławiem, jest też udziałowcem zrobotyzowanego obserwatorium w Nerpio (Hiszpania). Jego prace można zobaczyć na stronie: https://www.astrobin.com/users/AWE/

Środa, 27 listopada, godz. 15:00 – 20:00
Budynek Jednostek Międzywydziałowych ZUT, sala nr 13
Al. Piastów 48 w Szczecinie

Szczegółowe informacje o programie Wiek Astronomii:
https://astronomia.szczecin.pl/wiek-astronomii/

Formularz zapisu na kurs:
https://forms.gle/FDJRgXwbu2Cf155u6


UWAGA:
Dla osób w wieku poniżej 60 lat zajęcia są płatne 40 zł jako darowizna na rachunek PTMA Szczecin lub gotówką w miejscu odbywania się kursu.

Tytuł przelewu: Darowizna na kurs Wiek Astronomii
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział Szczecin
14 1090 2268 0000 0001 3624 9613


Program szkoleniowy “Wiek Astronomii” jest elementem zadania publicznego BDO/SP/2019/033, dofinansowanego przez Gminę Miasto Szczecin: “Integracja i aktywizacja osób starszych – wsparcie inicjatyw popularyzujących naukę i aktywność intelektualną seniorów na terenie Gminy Miasto Szczecin”.

Łukasz Drzewoszewski

Przekaż 1,5% podatku
na szczecińską astronomię!

Nie wiesz na co przekazać 1,5% Twojego podatku?
Pomóż nam stworzyć astronomiczny program edukacyjny dla Szczecina!