Struktura rzeczywistości – spotkanie oddziału – 15 czerwca

Struktura rzeczywistości - kosmologia

Wykład zanurzy uczestników w otchłań najtrudniejszych pytań naukowych i filozoficznych naszego czasu, sprawdzając granice naszego zrozumienia rzeczywistości. Celem jest uświadomienie słuchaczy jak odległa jest nasza codzienna intuicja i postrzeganie świata od obrazu jaki odkrywa przed nami nauka.

Tematy prelekcji obejmują pytania takie jak:
  • Co to jest masa?
  • Czym jest czasoprzestrzeń?
  • Czy możemy oddzielić czas od przestrzeni?

Biorąc pod uwagę te pytania, wykład zainspiruje słuchaczy do głębszego zrozumienia fundamentalnych koncepcji, które są zdecydowanie nieintuicyjne. Będziemy analizować koncepcje pola oraz ideę, że jeden obiekt może istnieć w dwóch oddzielnych galaktykach jednocześnie. Uczestnicy zostaną zapoznani z zaskakującymi zjawiskami kwantowymi, takimi jak splątanie, superpozycja i problem pomiaru, które wydają się niemożliwe w naszej codziennej rzeczywistości, ale są podstawą teorii kwantowej.

Podczas prelekcji będziemy się poruszać w obrębie fundamentalnych teorii fizycznych:
  • mechaniki kwantowej,
  • kwantowej teorii pola,
  • teorii względności.

Rozmawiając o interpretacjach tych teorii zastanowimy się na ile nauka opisuje rzeczywistość, czy może ją tylko modeluje. Przez cały czas wykładu naświetlona będzie granica między nauką/fizyką i jej filozoficznymi interpretacjami, tak aby słuchacz był przygotowany do interpretowania doniesień medialnych dzięki świadomości wagi naukowego podejścia do rozumienia świata.

Struktura rzeczywistości
dr hab. Tomasz Denkiewicz
15 czerwca, 19:00
Sala Sesyjna Rady Miasta
Plac Armii Krajowej 1, Szczecin

Pod koniec zajmiemy się jednym z najbardziej zniewalających pytań: Czy człowiek może podróżować w czasie lub przenieść się do innego wszechświata? Co to oznacza dla naszego rozumienia czasu i przestrzeni, a co ważniejsze, jakie miejsce człowiek zajmuje we wszechświecie?

Podczas spotkania nie znajdziemy ostatecznych odpowiedzi na wszystkie postawione pytania, ale na pewno poddamy w wątpliwość nasze intuicyjne przekonania o rzeczywistości, dając uczestnikom szereg inspirujących kierunków do dalszego badania i refleksji.

Dla osób, które nie mogą uczestniczyć osobiście, udostępnimy transmisję online na żywo!
Serdecznie zapraszamy członków i sympatyków!
Marcin Biskupski

Przekaż 1,5% podatku
na szczecińską astronomię!

Nie wiesz na co przekazać 1,5% Twojego podatku?
Pomóż nam stworzyć astronomiczny program edukacyjny dla Szczecina!