Wiedza o początkach i ewolucji Wszechświata była stopniowo uzupełniana wraz z rozwojem nowych technologii i metod badawczych. Ogromny postęp w dziedzinie kosmologii nie byłby możliwy bez misji badających mikrofalowe promieniowanie tła czy rozmieszczenie galaktyk.
Niektóre epoki w historii Wszechświata pozostają jednak słabiej poznane. Do tego problemu odnosi się stosunkowo nowa technika mapowania linii spektralnych i eksperyment COMAP (CO Mapping Array Project), który ma na celu zgromadzenie informacji o czasach formowania się pierwszych gwiazd i galaktyk. O tym wszystkim porozmawiamy podczas prelekcji.
W drugiej części przeniesiemy się do astrofizyki wysokich energii. Tematem będą źródła promieniowania gamma i metoda jego pośredniej detekcji poprzez efekty jakie wywołuje w atmosferze. Skupimy się na jednym z eksperymentów działających w ten sposób, jakim jest H.E.S.S. (High Energy Stereoscopic System).
Prelegentka opowie o astrofizyce eksperymentalnej, wyjaśniając cele naukowe i sposób działania teleskopów w różnych zakresach spektrum elektromagnetycznego. Głównymi tematami będą projekty będące przedmiotem jej pracy magisterskiej (COMAP, kosmologiczne mapowanie linii spektralnych) i doktorskiej (H.E.S.S., badanie wysokoenergetycznego promieniowania gamma).
Od kosmologii do promieniowania gamma
Jowita Borowska
20 czerwca, 19:00
Audytorium Maximum Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki
al. Piastów 19, Szczecin, sala 301
Jowita Borowska, doktorantka na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie i
autorka profilu popularnonaukowego na instagramie: @astrofizyczka