Około 53 lat temu amerykańska sonda Mariner 9 zaczęła okrążać Marsa, zostając jego pierwszym sztucznym satelitą. Dzisiaj Mars jest najczęściej, poza Ziemią, badaną przez sondy kosmiczne planetą w Układzie Słonecznym.
W tej chwili wokół planety krąży osiem czynnych orbiterów a po powierzchni poruszają się dwa łaziki marsjańskie. Ilość danych jakie otrzymujemy każdego roku z tych obiektów jest ogromna. Przez kilkanaście lat orbitowania wokół planety Mars Reconnaissance Orbiter wykonał tak dużo zdjęć, że zespoły naukowców zapraszają do współpracy pasjonatów nauki. Dlatego też od pewnego czasu powstają projekty na Zooniverse poświęcone badaniu Marsa. Celem zakończonego już projekt Planet Four były poszukiwania i klasyfikacja ciemnych tworów w obszarach biegunowych Marsa które powstają wskutek sublimacji dwutlenku węgla pod wpływem promieniowania słonecznego. Projekt ,,Cloudspotting on Mars” (Odnajdywanie marsjańskich chmur) angażuje internautów do poszukiwania informacji o marsjańskich chmurach. Może to pomóc naukowcom w ustaleniu, dlaczego atmosfera Marsa jest obecnie bardzo rzadka. Liczne badania sugerują, że Czerwona Planeta miała w przeszłości znacznie gęstszą atmosferę.
Naukowcy eksperymentują także z algorytmami, aby opracowywać dane. Okazało się, że ludzie są bardziej skuteczni. Udział w projektach może również pomóc w tworzeniu lepszych algorytmów, które mogłyby przeszukiwać dane w przyszłości.
Przed główną prelekcją dodatkowo trzech naszych oddziałowych kolegów opowie krótko o amatorskich obserwacjach Marsa. Dowiemy się o tym jak robić własne zdjęcia tej planety, będzie trochę o topografii Marsa i próbach rozpoznawania struktur na tej planecie
Obserwacje i badania Marsa
Jolanta Olejniczak
6 marca, 19:00
Budynek Jednostek Międzywydziałowych ZUT
al. Piastów 48, sala nr 14