Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to jest spojrzeć w niebo i podziwiać sekrety otaczającego nas Wszechświata? Co tak naprawdę musisz wiedzieć, żeby móc przeprowadzić własne obserwacje astronomiczne? A jeśli zechcesz uchwycić kosmiczne piękno – w jaki sposób przygotować się do tego?
Najbliższe spotkanie szczecińskiego oddziału PTMA dedykowane jest przede wszystkim osobom, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z obserwacjami nieba przez teleskop lub spróbować uchwycić odległe mgławice i galaktyki, a nie wiedzą, od czego zacząć i na jakie trudności się przygotować.
Jakub Boruń i Bartosz Muczyński rozpoczęli wspólnie przygodę z astronomią i astrofotografią trzy lata temu, zaczynając od zera. Opowiedzą o swoich doświadczeniach i o tym, czego się przez ten czas nauczyli (jak również o tym, jakich trudności i wyzwań nie udało im się jeszcze pokonać).
Polecamy stronę naszych kolegów: https://www.facebook.com/cosmografica.art
Obserwacje astronomiczne i astrofotografia dla amatorów
Jakub Boruń, Bartosz Muczyński
6 kwietnia, 19:00
Budynek Jednostek Międzywydziałowych ZUT
ul. Piastów 48, sala nr 14
☑ początkujący
☐ średnio zaawansowany
☐ zaawansowany
W pierwszej części odsłonimy tajniki obserwacji przeprowadzanych przy użyciu amatorskiego teleskopu Newtona oraz odpowiemy na pytania z zakresu pozyskiwania i obróbki materiału zdjęciowego. Opowiemy o poszukiwaniach najlepszego miejsca do obserwacji, przyjrzymy się niebu pod kątem zaświetlenia (klasa Bortle’a), omówimy narzędzia i aplikacje służące do przewidywania warunków pogodowych. Nie zabraknie miejsca na listę wszystkich niezbędnych rzeczy i sprzętów, które podczas nocy warto mieć przy sobie. Przybliżymy zasady działania różnych okularów, filtrów optycznych, dodatkowych soczewek i przykładowo obliczymy powiększenia, z jakimi możemy podziwiać kosmiczne obiekty.
Druga część prelekcji będzie poświęcona amatorskiej astrofotografii. Porozmawiamy, w jaki sposób ustawić wymarzony kadr, czym się sugerować i jak najlepiej przygotować nasz instrument do zbierania zdjęć. Przybliżymy informacje na temat filtrów szeroko- i wąskopasmowych, aby pozyskać dobrej jakości materiał, a na koniec opowiemy trochę o naszej przygodzie z łączeniem i obróbką astrofotek. Prezentację wzbogacimy pokazaniem posiadanych przez nas teleskopów oraz fotografiami naszego autorstwa, na przykładzie których porozmawiamy o sekretach tego hobby.