Mikroorganizmy jako przykład adaptacji życia do warunków ekstremalnych – PRELEKCJA – 19 grudnia

Jak mogłoby wyglądać życie w warunkach ekstremalnych dla człowieka i czy organizmy żywe mogą się w takim środowisku rozwinąć? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć podczas kolejnego spotkania, którego tematem przewodnim będą „Mikroorganizmy jako przykład adaptacji życia do warunków ekstremalnych”.

Wiedza na temat budowy, funkcjonowania i zdolności adaptacyjnych mikroorganizmów jest niezwykle cenna z punktu widzenia eksploracji kosmosu oraz badań astrobiologicznych. Na spotkaniu zostaną zgłębione zagadnienia związane z mikroorganizmami m.in. ekstremofilnymi, czyli występującymi w środowiskach, które wydają się być niesprzyjające do życia.

Rozwój nauki w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat pozwolił na zaobserwowanie organizmów żywych w miejscach, w których się ich nie spodziewaliśmy, a wykorzystanie najnowszych technologii umożliwiło poznanie mikroorganizmów, które do niedawna uchodziły za niehodowalne w warunkach laboratoryjnych.

Zdobyta wiedza pokazuje jak wiele jeszcze na temat życia na Ziemi musimy się nauczyć, ale jednocześnie otwiera drzwi do zrozumienia tego jak powstają i funkcjonują organizmy w różnych środowiskach. Dzięki temu nie tylko możliwe staje się wykorzystanie mikroorganizmów, jako sprzymierzeńców w podboju kosmosu, ale również zdobyta wiedza zwiększa szansę na odkrycie nowych form życia poza naszą planetą.

Mikroorganizmy jako przykład adaptacji życia do warunków ekstremalnych
Anna Wierzbicka-Woś
19 grudnia, 19:00
Budynek Jednostek Międzywydziałowych ZUT
al. Piastów 48, sala nr 14

Anna Wierzbicka-Woś jest z zawodu biotechnologiem. Pracuje w Centrum Badawczo-Rozwojowym Sanprobi i od wielu lat zajmuje się badaniem mikrobiomów oraz mikroorganizmów ekstremofilnych. Członkini PTMA Szczecin od 2022 roku.

Serdecznie zapraszamy!
Marcin Biskupski