Czego prawdopodobnie nie wiesz o sondzie Rosetta – 30 października – spotkanie oddziału

W listopadzie będzie miało miejsce historyczne w dziejach astronautyki i astronomii wydarzenie: pierwsze lądowanie sondy kosmicznej na komecie. O tym wydarzeniu oraz mnóstwo innych ciekawostek o komecie Rossetta usłyszymy podczas najbliższego spotkaniu PTMA Szczecin, 30 października. 

Czego prawdopodobnie nie wiesz o sondzie Rosetta – Tadeusz Smela
30 października, 18.00
Budynek Jednostek Międzywydziałowych ZUT, sala 726

W trakcie spotkania dowiemy się o przebiegu misji Rosetta, jej celach,  instrumentach pomiarowych umieszczonych na pokładzie sondy, a także zaprazentowane zostaną materiały multimedialnych oraz oczywiście samo lądowanie na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Prócz tego omówione zostaną dane, które już zostały wysłane na Ziemię przez sondę Rosetta.

Misja Europejskiej Agencji Kosmicznej jest gorącym tematem mediów już od kilku miesięcy, od momentu jej „wybudzenia” (akcja społecznościowa Wake Up Rosetta). Niedawno sonda osiągnęła orbitę komety i przesyła na Ziemię zdjęcia, jakich ludzkość wcześniej nie znała. Fantastyczne, bliskie ujęcia powierzchni kosmicznego głazu, wielkości dużego miasta, robią wrażenie. Te ciekawe tematy zreferuje Tadeusz Smela. 


W drugiej części spotkania Andrzej Armiński podsumuje akcję obserwacyjną gwiazdy zmiennej EE Cephei, w której członkowie odziały PTMA Szczecin wzięli czynny udział. Z pewnością porozmawiamy również o wynikach głosowania na projekty do Budżetu Obywatelskiego 2015.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
Marcin Biskupski