Astronomia w szpitalach – prelekcje dla dzieci

Prelekcją w szpitalu w Zdrojach, przy ulicy Mącznej, rozpoczęliśmy cykl zajęć astronomicznych dla, hospitalizowanych w szczecińskich placówkach, dzieci. Zajęcia przeprowadził Tadeusz Smela – Prezes PTMA Szczecin. 

W pierwszej lekcji uczestniczyło 12 dzieci z klas III – V. Maluchy dowiedziały się, że oprócz 8 planet, w pobliżu Ziemi i naszego Słońca krąży całe mnóstwo mniejszych obiektów – planetoid i komet. Nie bez powodu pod lupę wzięte były komety. Jesienią tego roku po 10-letniej podróży do komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko, sonda Rosetta uwolni lądownik Philae, znajdujący się na jej pokładzie i dojdzie do pierwszego w historii lądowania na komecie! Zarówno lot sondy jak i cele misji skrótowo zostały przedstawione dzieciom (polecamy interaktywną animację na stronie www.solarsystemscope.com). Tadeusz opowiedział również w jaki sposób samemu można odkryć kometę nie dysponując własnym teleskopem a posiadając jedynie komputer z dostępem do internetu i uczestnicząc w programie wykorzystującym zdjęcia z SOHO

Dzieci żywo reagowały na ciekawostki opowiadane przez naszego prelegenta. Cieszymy się, że dzięki nam chociaż na chwilę mogły zapomnieć o chorobach. 


To pierwsza z zaplanowanych wizyt w 5 szczecińskich szpitalach (w Zdrojach przy ul. Mącznej, przy ul. Unii Lubelskiej, przy ul. Arkońskiej, przy ul. św. Wojciecha oraz na Pomorzanach). Do przeprowadzenia lekcji zaprosiła nas p. Justyna Krakowiak-Misiuna – pedagog z  Zespołu Szkół Szpitalnych w Szczecinie.

Wcześniejsze prelekcje:

Prelekcje prowadzili: 
Ryszard Biernikowicz, Marek Pacuk, Marek Fułek, Łukasz Płotkowski oraz Tadeusz Smela.

Marcin Biskupski

Przekaż 1,5% podatku
na szczecińską astronomię!

Nie wiesz na co przekazać 1,5% Twojego podatku?
Pomóż nam stworzyć astronomiczny program edukacyjny dla Szczecina!