Astrofotografia smartfonem – spotkanie oddziału – 9 czerwca

Na najbliższym spotkaniu dowiemy się, jak zrobić własną fotografię kosmicznych obiektów za pomocą urządzenia, które każdy z nas ma w swojej kieszeni. 

Niesamowity postęp technologii jakiego doświadczamy idzie w parze z zachwytem i poznaniem otaczającego nas wszechświata. Prelekcja przeznaczona jest zarówno dla osób ciekawych i stawiających pierwsze kroki w astrofotografii jak i zaawansowanych astronomów amatorów, którzy podróżując cenią sobie zaskakująco dobre efekty przy lekkości, prostocie i minimalizowaniu kosztów użytego sprzętu.

Astrofotografia smartfonem – Paweł Szkaplewicz
9 czerwca, godz. 19:00.
Budynek Jednostek Międzywydziałowych ZUT
ul. Piastów 48, sala nr 13 na parterze.

Prelegent opisze technologie, które są powszechnie dostępne i umożliwiają zrozumienie i rozpoczęcie przygody z rejestracją fotonów biegnących do nas miliony lat. Dowiemy się jak działa współczesna matryca telefonu komórkowego, jak można przy jej pomocy osiągnąć zasięg nawet 15 magnitudo, jak kalibrować klatki zdjęć kosmosu by zmaksymalizować użyteczny sygnał wobec niechcianego szumu. Sięgniemy gwiazd w naszej galaktyce oraz innych galaktyk, zachwycimy się obrazami zjawisk o kosmicznej genezie w atmosferze Ziemi z użyciem komórki,  w tym zórz, obłoków srebrzystych, bolidów czy meteorów. Zamienimy teleskop obserwacyjny w skuteczny astrograf. Poczynimy pierwsze kroki w uwiecznieniu piękna kosmosu oraz zostaniemy prawdziwymi badaczami przestrzeni.

Rozwiniemy wachlarz możliwości, przez pozostawienie komórki leżącej przez godzinę w polu i wycelowanej w zenit po projekcję okularową z teleskopu. A technologia nie zwalnia. Wszystko z użyciem sprzętu który już mamy i softwaru dostępnego w sieci, bez kosztów. Przyszłe pokolenie będzie wysyłać w kosmos nie satelity czy sondy tylko coś na kształt smartfonów…

Serdecznie zapraszamy członków i sympatyków!
Łukasz Płotkowski

Przekaż 1,5% podatku
na szczecińską astronomię!

Nie wiesz na co przekazać 1,5% Twojego podatku?
Pomóż nam stworzyć astronomiczny program edukacyjny dla Szczecina!