Astrobiologia, czy w kosmosie jest życie? – spotkanie oddziału – 21 marca

Astronom Frank Drake przyłożył się do powstania działu astrobiologii poszukując obcych sygnałów radiowych w latach 60. Jak zmieniła się technika oraz technologia szukania pozaziemskiego życia od tamtego czasu? Czy udało nam się odkryć jakiekolwiek oznaki kosmicznych cywilizacji?

Choć nie znamy jeszcze wszystkich ekosystemów na własnej planecie, z zapałem szukamy mikrobów, bądź też wysoko zaawansowanych istot miliony kilometrów stąd. Jak nie czuć się samotnym, jeśli wśród bilionów gwiazd tylko my jesteśmy w stanie je podziwiać? A przynajmniej tak myślimy…

Na prelekcji zagłębimy się w historię poszukiwań, obiecujące znaleziska na dalekich egzoplanetach, paradoks Fermiego i najpopularniejsze argumenty za oraz przeciw życiu pozaziemskiemu. Dowiemy się, w jaki sposób naukowcy znajdują oraz badają planety pozasłoneczne, jakie ślady zostawiają ludzie w przestrzeni kosmicznej i jak wyglądałoby życie na innych planetach.

Astrobiologia, czy w kosmosie jest życie?
Jane Czupryn
21 marca, 19:00
Budynek Jednostek Międzywydziałowych ZUT
ul. Piastów 48, sala nr 14

Jane Czupryn jest miłośniczką astrobiologii i podchodzenia do nauki o wszechświecie z innej perspektywy. Aktywny członek PTMA. Jako artystka SF i pasjonatka astronomii zagłębia się w kosmos przy każdej możliwej okazji.

Marcin Biskupski

Przekaż 1,5% podatku
na szczecińską astronomię!

Nie wiesz na co przekazać 1,5% Twojego podatku?
Pomóż nam stworzyć astronomiczny program edukacyjny dla Szczecina!