Uczniowie XIII LO w Szczecinie z sukcesami w 67 Olimpiadzie Astronomicznej

10 marca w Chorzowie ogłoszono rezultaty 67. Olimpiady Astronomicznej, zorganizowanej przez Planetarium – Śląski Park Nauki, przy wsparciu między innymi Uranii i Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Triumfatorem został Piotr Jędrzejczyk z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, wśród laureatów znaleźli się uczniowie szczecińskiej „trzynastki”!

Olimpiada Astronomiczna to seria konkurencji skierowana do uczniów szkół średnich, którzy pasjonują się astronomią. Finałowe starcia miały miejsce od 7 do 10 marca 2024 roku w planetarium w Chorzowie. W zmaganiach finałowych wzięło udział 21 uczestników, rywalizując zarówno w zadaniach teoretycznych, jak i obserwacyjnych.

Piotr Jędrzejczyk z V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie zdobył zwycięstwo, przyjmując pierwsze miejsce!

Laureaci:
  • II Miejsce: Dawid Chudzik – XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie
  • III Miejsce: Andrzej Maroń – XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie
  • IV Miejsce – ex aequo: Michał Jagodziński – XIII LO w Szczecinie, Krzysztof Nadulicz – II LO im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku
  • VI Miejsce – ex aequo: Weronika Bednarek – XIII LO w Szczecinie, Stanisław Świercz – XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, Kinga Wysocka – III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni
Olimpiada Astronomiczna to najbardziej prestiżowy konkurs dla młodych entuzjastów astronomii w Polsce, istniejący od 1957 roku!

Piątka zwycięzców będzie reprezentować Polskę na 17. Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki, planowanej w Brazylii. Podczas uroczystej gali finałowej olimpiady, Sławosz Uznański, polski astronauta projektowy ESA, osobiście ogłosił wyniki konkursu Direction: Space, który ma na celu wyłonienie eksperymentu naukowego do przeprowadzenia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Szczegóły tego konkursu zostaną omówione w osobnym artykule.

Foto: Urania – Postępy Astronomii

Marcin Biskupski

Od kosmologii do promieniowania
gamma - Jowita Borowska


Wykład w Audytorium
Maximum - 20 czerwca