Głosuj na Szczecińskie Obserwatorium Astronomiczne!

1 października rozpoczęło się głosowanie na projekty Budżetu Obywatelskiego 2015. Nasz wniosek budowy Szczecińskiego Obserwatorium Astronomicznego ma wielkie szanse na zwycięstwo! Głosowanie odbywa się na stronie www.konsultuj.szczecin.pl

Nowoczesne obserwatorium astronomiczne

Projekt zakłada stworzenie nowoczesnego, w pełni zrobotyzowanego, zdalnie sterowanego obserwatorium astronomicznego. Obsługa i dostęp za pośrednictwem sieci internet.  Idealne narzędzie do zgłębiania wiedzy i pobudzania do własnych badań naukowych dla uczniów, studentów i wszystkich mieszkańca naszego miasta pasjonujących się astronomią.

Taka forma obserwatorium to już standard na świecie, w Polsce w zasadzie niepraktykowana. Dzięki podejściu do tego problemu w niestandardowy sposób unikamy wielu kosztów, jak np: budowa placówki od podstaw (zdalnie sterowany teleskop nie wymaga wyrafinowanego miejsca), zatrudnienia pełnoetatowych pracowników obserwatorium, a także dostępność lokalizacji przestaje być problemem. 

Korzyści stworzenia obserwatorium

Zdalne obserwatorium to natomiast szereg korzyści. Praktycznie każdy, kto jest choć trochę zainteresowany nocnym niebem będzie mógł samodzielnie korzystać z teleskopu! W założeniu ogólnie dostępne, premiowałoby szczecińskie placówki edukacyjne oraz mieszkańców Szczecina. Korzystając z wygodnej strony internetowej będzie można w prosty sposób wydawać teleskopowi polecenia, które ten automatycznie będzie wykonywał oraz powiadamiał użytkownika za pośrednictwem e-maila o wykonanym zdjęciu.

Zdalne teleskopy nastawione są na fotografie obiektów astronomicznych. Fotografować niebo można zarówno dla zabawy czy w celach artystycznych (astrofotografia) jak i dla edukacji (praktyczne lekcje astronomii w szkołach) czy prawdziwej nauki (projekty badawcze). Za pomocą naszego zdalnego teleskopu będzie możliwe odkrywanie nieznanych wcześniej asteroid, supernowych, badanie jasności gwiazd zmiennych i wiele innych, prawdziwie naukowych projektów badawczych. 

Jak głosować?

Głosujemy wypełniając formularz na stronie: https://konsultuj.szczecin.pl/konsultacje/chapter_116038.asp 
Nasz projekt to:
7/OGM – Szczecińskie Obserwatorium Astronomiczne

Głosowanie zajmie Ci zaledwie 2 minuty! Zrób to teraz!

Zobacz również: www.obserwatoriumdlaszczecina.pl
O
ficjalne wydarzenie na Facebooku (zaproś znajomych): https://www.facebook.com/events/1470419469886748/ 

Marcin Biskupski