Nic piękniejszego nad niebo. Dzieła astronomiczne z XVI-XVIII wieku w zbiorach Książnicy Pomorskiej – wernisaż

Zapraszamy na otwarcie wystawy pod tytułem „Niebo ponad wszystko: Arcydzieła Astronomii z XVI-XVIII wieku w Książnicy Pomorskiej” (4 grudnia, godz. 17:00, Sala pod Piramidą). Dodatkowo, odbędzie się fascynujący wykład „Na ramionach gigantów stojąc: Historia Astronomii od Polskiego Renesansu po Współczesność” wygłoszony przez Ryszarda Siwca i Pawła Szkaplewicza z Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Ekspozycję będzie można podziwiać do 24 lutego 2024 roku!

Wystawa wpisuje się w obchody Roku Mikołaja Kopernika oraz upamiętnia 550. rocznicę jego urodzin. To doskonała okazja do przedstawienia najbardziej znaczącego dzieła Kopernika, „De revolutionibus orbium coelestium” (O obrotach sfer niebieskich), w którym ten uczony zaproponował heliocentryczną strukturę Układu Słonecznego. Książnica Pomorska posiada w swoich zbiorach drugie wydanie tego dzieła z Bazylei z roku 1566, które będzie jednym z centralnych punktów tej wystawy.

Obok tego wyjątkowego dzieła Mikołaja Kopernika, na wystawie pojawi się także około 30 starych druków o tematyce astronomicznej, wyselekcjonowanych z unikatowych zbiorów Książnicy. W gablotach oraz na planszach zaprezentowane zostaną naukowe księgi, często bogato ilustrowane, ukazujące ewolucję ludzkich wyobrażeń o wszechświecie. Wśród eksponatów znajdą się trzy cenne dzieła Johanna Heweliusza, w tym „Machinæ Coelestis” w dwóch tomach, wydane w Gdańsku. Drugi tom jest szczególnie cenny, ponieważ prawie cały nakład uległ zniszczeniu podczas pożaru drukarni w 1679 roku.

Książki prezentowane na wystawie nie są jedynie źródłem wiedzy na temat przełomowych odkryć astronomicznych i ich propagowania. Stanowią także przykład doskonałości drukarskiej oraz troski wydawcy o walory estetyczne.

Wernisaż wystawy i wykład
Nic piękniejszego nad niebo.
Dzieła astronomiczne z XVI-XVIII wieku w zbiorach Książnicy Pomorskiej.
4 grudnia 2023, 17:00
Sala pod Piramidą

Źródło: www.ksiaznica.szczecin.pl/wydarzenia/


Wydarzenie na Facebooku:Serdecznie zapraszamy!
Marcin Biskupski

Od kosmologii do promieniowania
gamma - Jowita Borowska


Wykład w Audytorium
Maximum - 20 czerwca